• نویسنده Hema Kadia, TeckNexus

  satellite-world

  منظومه های ماهواره‌ای شبکه‌های پیشرفته‌ای از ماهواره‌های دارای موقعیت استراتژیک هستند که برای ارائه پوشش جهانی گسترده و غلبه بر محدودیت‌های سیستم‌های ماهواره‌ای قدیمی طراحی شده‌اند. آنها در ارتباطات جهانی به ویژه در عصر 5G مهم هستند و اتصالات با سرعت بالا و تاخیر کم را ممکن می‌سازند. منظومه های ماهواره‌ای مختلف در ارتفاعات مختلف کار می کنند.  مدار زمین ثابت (GEO)، مدار زمین متوسط ​​(MEO) و مدار زمین پایین (LEO)  هر کدام دارای مزایا و چالش های منحصر به فردی هستند. با ظهور 5G این منظومه های ماهواره ای نه تنها اتصال فوق سریع را فراهم می کنند، بلکه شکاف دیجیتالی را نیز پر خواهند کرد و اطمینان حاصل می کنند که تمام گوشه های جهان به اینترنت دسترسی دارند. شرکت هایی مانند استارلینک اسپیس ایکس (SpaceX) و پروژه کویپر آمازون(Kuiper) در این زمینه پیشگام هستند. با این حال، در حالی که فرصت‌ها بسیار زیاد هستند، چالش‌هایی مانند مدیریت تداخل، زباله‌های فضایی و موانع نظارتی همچنان باقی هستند. ادامه مطلب

 • (قسمت دوم- ارتباط ماهواره و فناوریهای تلفن همراه مثل LTE و 5G)

  مصاحبه، گردآوری و ویرایش: ‌علی مرشدسلوک

  picture Ai

  رابطه VSAT  با 5G  و6G  و LTE و کلا فناوریهای ارتباطی موبایل یا تلفن همراه چیست؟

  هومص:

  VSAT (ترمینال با عرض دیش دیافراگم کوچک) یا وی‌سَت، 5G و 6G همگی به فناوری‌های ارتباطی مرتبط هستند، اما در حوزه‌های مختلف کار می‌کنند و اهداف مشخصی را دنبال می‌کنند. در اینجا مروری بر روابط آنها است:

  VSAT: فناوری VSAT برای ارتباطات مبتنی بر ماهواره استفاده می شود. این شامل استفاده از پایانه های ماهواره ای کوچک برای برقراری ارتباط دو طرفه با یک ماهواره زمین ثابت یا غیر زمین ثابت است. سیستم‌های VSAT معمولاً برای برنامه‌های کاربردی مختلف، از جمله دسترسی به اینترنت، شبکه‌های داده خصوصی، و ارتباطات صوتی در مناطق دورافتاده یا ضعیف استفاده می‌شوند. آنها به ویژه برای ارائه اتصال در مکان هایی که زیرساخت های زمینی محدود یا وجود ندارد مفید هستند.

  ادامه مطلب

 • سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نرخ پایه خدمات فنی-تخصصی انفورماتیک سال 1403 را ابلاغ کرد. این نرخ‌ها 55 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

  آخرین اصلاحات حقوق و دستمزد در این تعرفه لحاظ شده است. همچنین، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از ذینفعان تقاضا می‌کند که نظرات و پیشنهادات خود را برای بهبود این تعرفه تا پایان سال جاری به آدرس info@irannsr.org ارسال کنند.
  دانلود تعرفه خدمات انفورماتیک 1403

 • (قسمت اول- مدارهای ماهواره ای و ماهواره های جدید)

  مصاحبه، گردآوری و ویرایش: ‌علی مرشدسلوک

  picture-Ai

  فرکانس های استفاده شده در ماهواره های LEO و GEO چیست؟

  هومص:

  ماهواره‌های LEO (مدار پایین زمین) معمولاً در فرکانس‌هایی از 1 تا 3 گیگاهرتز برای اتصال بالا و 2 تا 4 گیگاهرتز برای اتصال پایین کار می‌کنند. از سوی دیگر، ماهواره‌های GEO (مدار زمین ثابت زمین) در فرکانس‌های بالاتر، معمولاً در باند Ku (12-18 گیگاهرتز) و Ka-band (26.5-40 گیگاهرتز) برای اهداف ارتباطی کار می‌کنند.

  ادامه مطلب

 • Thorleif Astrup Hallund

  در دنیای امروز، جایی که رویدادهای جهانی اخیر بر غیرقابل پیش‌بینی بودن حوادث تأکید می‌کنند، ماهواره‌ها به عنوان یک پشتیبان قابل اعتماد برای زیرساخت‌های ارتباطی حیاتی ما عمل می‌کنند. آنها در صورت بروز اختلالات عمده ای که می تواند بر جنبه های اساسی زندگی ما مانند تراکنش های مالی، تجارت، ارتباطات، رسانه ها، امنیت و توزیع قدرت تأثیر بگذارد، از ما محافظت می کنند.

  برای دولت‌های سراسر جهان، نیاز به ماهواره‌ها باید کاملاً واضح باشد: هر کشوری باید توانایی خود را برای انطباق، استقرار و کنترل زیرساخت‌های ارتباطی حیاتی خود تحت هر شرایط قابل تاملی تقویت کند - خواه درگیری‌های بین‌المللی، تغییرات آب و هوایی، زلزله یا چیزهای دیگر. آینده در انتظار ماست.

  ادامه مطلب

عصر ارتباطات بین الملل پارس کار 2024-2007 ، شماره پروانه 100/70897