الهام طبسی دانشمند ایرانی-آمریکایی توسط مجله تایم به عنوان یکی از 100 فرد تاثیرگذار در هوش مصنوعی (AI) شناخته شد.


تاریخ خبر: 16/06/1402

 الهام طبسی دانشمند ایرانی-آمریکایی توسط مجله تایم به عنوان یکی از 100 فرد تاثیرگذار در هوش مصنوعی (AI) شناخته شد.

طبسی که در ایران متولد و بزرگ شده، می‌گوید همیشه آرزوی دانشمند شدن را داشته است. او فارغ‌التحصیل رشته الکترونیک از دانشگاه صنعتی شریف در تهران است. در سال 1994 برای ادامه تحصیل به آمریکا مهاجرت کرد و پنج سال بعد در مؤسسه ملی استاندارد و فناوری آمریکا (NIST) در پروژه‌های مختلف یادگیری ماشینی و بینایی رایانه‌ای (از مباحث هوش مصنوعی) با کاربرد ارزیابی بیومتریک و استانداردها مشغول به کار شد.

او در اوایل کار خود، طراح اصلی کیفیت تصویر اثر انگشت NIST (NFIQ) بود. NFIQ اکنون یک استاندارد بین المللی برای اندازه‌گیری کیفیت تصویر اثر انگشت است و توسط FBI و وزارت امنیت داخلی به کار گرفته شده است.

نزدیک به پنج سال پیش، NIST اقدام به ساخت برنامه‌ای برای توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی قابل اعتماد و مسئولیت‌پذیر کرد. این الهام طبسی، مهندس برق و رئیس کارکنان آزمایشگاه فناوری اطلاعات مؤسسه بود که مباحث تأثیر هوش مصنوعی را از اصول و تئوری به سیاست‌های کاربردی تبدیل کرد.

پیشنهاد او به طور قابل توجهی نتیجه داد. پس از آنکه تیم طبسی در مورد امنیت و سوگیری هوش مصنوعی تحقیقات خودش را آغاز کرد، کنگره NIST را موظف کرد تا به عنوان بخشی از قانون مجوز دفاع ملی (NDAA)، یک چارچوب داوطلبانه مدیریت ریسک برای سیستم‌های هوش مصنوعی قابل اعتماد در سال 2021 ایجاد کند.

او به این تلاش ادامه داد و در ژانویه 2023 از چارچوب نهایی رونمایی کرد. این چارچوب به کاربران و توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی در تحلیل و رسیدگی به خطرات مرتبط با سیستم‌های هوش مصنوعی و در عین حال ارائه دستورالعمل‌های کاربردی برای رسیدگی و به حداقل رساندن چنین خطراتی کمک می‌کند.

دانلود خبر

فهرست 2023 TIME100 AI مجله تایم همچنین شامل 99 نفر دیگر می‌باشد. شامل مدیران عامل، بنیانگذاران، از جمله:

Elon Musk of xAI, Sam Altman of OpenAI, Andrew Hopkins of Exscientia, Nancy Xu of Moonhub, Kate Kallot of Amini, Pelonomi Moiloa of Lelapa AI, Jack Clark of Anthropic, Raquel Urtasan of Waabi, Aidan Gomez of Cohere

منبع:  خبرگزاری آنا- مجله تایم https://time.com/, https://ana.press/#هوش مصنوعی #الهام طبسی  #AI#بایگانی الکترونیکی

عصر ارتباطات بین الملل پارس کار 2022-2007 ، شماره پروانه 100/70897